OGRZEWANIE PODŁOGOWE TO JUŻ STANDARD, NA KTÓRY DECYDUJE SIĘ WIELU BUDUJĄCYCH DOMY. DOCENIAJĄ ONI GŁÓWNIE ENERGOOSZCZĘDNOŚĆ I KOMFORT CIEPLNY PODŁOGÓWKI. JUŻ SAM FAKT, ŻE Z PRZYJEMNOŚCIĄ CHODZI SIĘ PO NIEJ BOSO, ZWIĘKSZA ZNACZNIE KOMFORT CIEPLNY. JAK KAŻDE ROZWIĄZANIE POSIADA SWOJE ZALETY ALE I WADY. WARTO SIĘ Z NIMI ZAPOZNAĆ PRZED PODJĘCIEM DECYZJI INWESTYCYJNYCH LUB TERMOMODERNIZACJĄ.

Zalety

niższe koszty ogrzewania niż przy zastosowaniu zwykłych grzejników. Zazwyczaj temperatura pomieszczeń jest zwykle o 1-2 stopnie niższa, niż przy grzejnikach. To daje oszczędności – obniżając temperaturę pomieszczenia o 1°C oszczędzamy około 6% zużycia energii. W przeliczeniu 2°C to już 12% niższych kosztów ogrzewania.

to rodzaj ogrzewania niskotemperaturowego – podłoga jest ciepła ale nie przekracza temperatury skóry człowieka. Dzięki wykorzystaniu promieniowania temperaturę odbieramy całym ciałem, stąd powietrze może być chłodniejsze.

komfort ciepła w pomieszczeniu uzyskuje się z podłogi rozgrzanej przez rury wodą

zalecane jest dla alergików i astmatyków. Taki system emituje mniejsze ilości kurzu poprzez mniejszy ruch powietrza oraz ogranicza rozmnażanie się roztoczy. Dzięki konwekcji zniknie też problem zakurzonych ścian przy grzejniku.

równomiernie oddaje ciepło na całej powierzchni domu, co najprościej tłumacząc sprawia, że jest cieplej przy stopach a chłodniej na wysokości głowy. Tradycyjne grzejniki działają odwrotnie.

dzięki niższej temperaturze otrzymujemy wyższą wilgotność względną powietrza co daje lepsze samopoczucie domowników.

Wady

może być stosowane, gdy na podłodze układasz gres czy terakotę

awaria rury ( np. przewiercenie) może stać się problemem – naprawa będzie czasochłonna

charakteryzuje ją tzw. bezwładność cieplna – podłoga powoli się nagrzewa ale i powoli stygnie. Jeśli jednak rzadko na dłużej opuszczasz dom będzie to z pewnością zaleta.

wymaga wcześniejszej aranżancji wnętrza aby nie rozłożyć rur pod meblami bez „nóżek” i tym samym zapobiec problemom rozkładania się ciepła

 koszty inwestycji instalacji podłogowej (100-150 zł/m2) są  wyższe niż przy montażu tradycyjnych grzejników.

Na tego typu ogrzewanie decyduje się wielu inwestorów. Głównie dlatego, że świetnie współpracuje z kondensacyjnymi kotłami gazowymi oraz coraz częściej montowanymi pompami ciepła. Ich zaawansowana technologia pozwala łatwo i przyjemnie sterować temperaturą powietrza w domu. Tą pracę ułatwiają systemy Smart Home np. firmy Buderus.

NASZA RADA

– zanim zdecydujesz się na ogrzewanie podłogowe sprawdź czy Twój budynek jest dobrze ocieplony.

2020-07-27 06:34:45
admin

Podobne artykuły

>

Kontakt Nagłówek większy

Masz pytanie?

Kontakt – Nagłówek mniejszy

Skontaktuj się z nami


Tekst do kontaktu

W jednym miejscu skupiamy ofertę kilkudziesięciu producentów w zakresie ogrzewania i hydrauliki. Bacznie przyglądamy się zmiennemu rynkowi systemów grzewczych, aby móc wprowadzać do oferty nowatorskie rozwiązania.

Znajdziesz nas na trasie Lubartów – Lublin przy DK 19

Zajedź i zostań naszym klientem